Sitodruk

Co to jest?

Sitodruk to jedna z najpowszechniejszych technik drukarskich, której najważniejszym elementem jest sitodruk z siatką.

Sitodruk – co to jest?

Sitodruk to technika stworzona z myślą o zadruku dużych powierzchni. Główną rolę w tej metodzie pełni sito, które pozwala na stworzenie wybranego wzoru i późniejsze przeniesienie go na materiał drukarski. Siatka do druku posiada oczka o niewielkiej średnicy, które pozwalają na precyzyjne przepuszczanie farby przy zachowaniu wysokiej jakości odbitki.

Sitodruk polega na umieszczeniu siatki na płycie drukarskiej w formie szablonu. Szablon wykonany jest w taki sposób, aby zakryć miejsca niedrukowane, tak aby farba przeniknęła wyłącznie przez niezakryte części i stworzyła odpowiednią odbitkę.

Metoda blokowania otworów, aby farba nie mogła przeniknąć przez nie, uzależniona jest m.in. od rodzaju farby, materiału oraz gęstości sita. Najczęściej stosuje się powlekanie siatki specjalną emulsją światłoczułą, która jest naświetlana, wywoływana, a następnie nieutrwalone elementy zostają wypłukane. Tak przygotowany szablon jest gotowy do druku.

Kolejnym etapem jest przeciśnięcie farby przez siatkę na materiał. Można to zrobić ręcznie lub przy użyciu specjalnych pras do sitodruku.

Sitodruk – zastosowanie

Sitodruk to metoda stosowana do drukowania zarówno dużych, jak i małych powierzchni. Technika ta stosowana jest do nanoszenia wzorów m.in. na karton, plastik, tkaniny, folię, drewno, metal, szkło, PCV, ABS oraz różnego rodzaju papier i wiele innych.

Zaletą sitodruku jest to, że nadruki są odporne na promienie UV, warunki atmosferyczne, detergenty i wysokie temperatury. Z tego powodu często wykorzystuje się go do elementów eksponowanych na zewnątrz (np. billboardy, banery i plandeki). Sitodruk umożliwia także produkcję takich przedmiotów jak: teczki, kalendarze, teczki firmowe, torby papierowe i plastikowe, etykiety, koperty oraz różnego rodzaju akcesoria – gadżety reklamowe. Brak ograniczeń rozmiarowych i materiałowych sprawia, że technikę tę można zastosować praktycznie w każdej sytuacji.

Służymy pomocą w sprawach technicznych związanych z używaniem naszych produktów. Jeśli nie jesteś pewien w jaki sposób powinieneś używać farb dostępnych w ofercie firmy Hedpes, zadzwoń lub napisz do nas.

OBSŁUGA KLIENTA

Telefon: +48 61 663 79 15
Gsm: +48 509 966 422
E-mail: info@hedpes.com